Sa po ngrihej nga pista avioni merr flake ne Rinas

0
500

Nje ngjarje e rende ka ndodhur ne Rinas ku mesohet se nje avion ka marre flake.

Avioni ishte duke u shkeputur nga pista dhe ka marr flake.

Fatmiresisht nuk ka pasur njerez ne bord dhe ende nuk dihen shkaqet e shperthimit te flakes ne avion.

Zjarri ka demtuar avionin por nuk ka lendime ne njerez.

Por Autoriteti i Aviacionit Civil, ka bere deklarate diten e sotme rreth ketij lajmi dhe ka thene se avioni ka qene duke u testuar dhe duke riparuar motorret. Procedurës rutinë të mirëmbajtjes së motorëve. Tymi, i shfaqur edhe në videot e publikuara në mediat online, i referohen pajisjeve ndihmëse të cilat shërbejnë për ndezjen e motorëve, një proces normal për avionët që i nënshtrohen mirëmbajtjes rutinë”