Shkrimtarja 49 vjecare humb jeten papritur nga arresti kardiak

0
232

Julie Powell, një shkrimtare e njohur për kronikën e udhëtimit të saj për të bërë çdo recetë në “Mësimi i artit të gatimit francez” të Julia Child , ka humbur jeten. Ajo ishte 49.

Powell vdiq më 26 tetor në shtëpinë e saj në veri të Nju Jorkut. Burri i saj, Eric, i tha New York Times se shkaku ishte arresti kardiak.

Powell ishte e njohur për fillimin e një blogu, Projekti Julie/Julia, në të cilin ajo shkroi librin e gatimit të Child. Si një blogere në vitin 2002, ajo ishte një pioniere për formatin e rastësishëm që është adoptuar nga mijëra blogerë bashkëkohorë dhe përdorues të mediave sociale sot dhe nje shkrimtare shume e njohur.

Blogu i saj në Salon.com u shndërrua përfundimisht në një libër në 2005, i quajtur “Julie dhe Julia: 365 ditë, 524 receta, 1 kuzhinë e vogël apartamentesh”.

Ajo ishte nje best seller dhe te gjithe i donin recetat e saj dhe shkrimet e saj.