Shqipëria “shkundet” serisht nga tërmeti, lëkundjet vijuan gjatë dite se sotme.Ja sa ishte magnituda

Pas nate se mbremshme perseri lekundet vendi nga Thumana deri ne Tirane.

Lëkundja është ndjerë diten e sotme ne oren 17:21 sot pasdite për disa sekonda, dhe ishte me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter por gjendja eshte qetesuar dhe nuk ka probleme.

Tërmeti kishte intensitet makrosizmik 4 ballë Merkali ndaj edhe u ndje gjerësisht në Shqipëri, raporton noa.al duke cituar EMSC.

Tërmeti kishte thellësi vetëm 2 kilometra. Epiqendra e tij ishte në detin Adriatik, 38 km në veriperëndim të Tiranës dhe 19 km në afërsi të Mamurrasit.

Tërmeti është ndjerë më shumë në qarqet Tiranë, Lezhë dhe Durrës që përfshijnë gjysmën e vendit.

Instituti shqiptar i Gjeoshkencave tha se sipas infove paraprake që ka përftuar, lekundjet ishin me magnitude 4.3 te shkalles Rihter me epiqender ne Gjirin e Lalzit.

Por mos u shqetesoni sepse gjendja eshte e qete dhe besoj se keto jane lekundje normale.