Skandal pas mureve të Pallatit Mbretëror: Harry dhe Meghan përjashtohen nga darka shtetërore

0
654

Kaos në familjen mbretërore britanike: Princi Harry dhe Dukesha Meghan ishin të ftuar vetëm në darkën shtetërore dhe tani nuk lejohen të vijnë.

Princi Harry (38) dhe Dukesha Meghan (41) marrin një tjetër goditje: Të dy u përjashtuan nga darka e madhe shtetërore!

Mbrëmjen para funeralit të Mbretëreshës Elizabeth II († 96), Mbreti Charles III. (73) organizojnë një pritje të madhe për vizitorët e profilit të lartë të shërbimit funeral. Darka pritet të mbahet të dielën mbrëma.

Skandali thellohet edhe më shumë, citon noa.al, britaniken The Telegraph: Princi dhe gruaja e tij ishin ftuar fillimisht por më pas janë njoftuar se pjesëmarrja e tyre nuk do të lejohet.

Që të dy janë informuar se vetëm anëtarët që ndodhen në familjen mbretërore janë të mirëpritur në këtë event.

Dhe në kushtet kur Harry dhe Meghan nuk janë më pas Megxit, në darkë do të marrin pjesë plot oborrtarë, por jo Princi me të shoqen.

Lajmi ka shkaktuar shqetësim tek çifti. Ata janë irrituar keqas nga lajmi i keq.

E megjithatë, dhe telashet nuk kanë të sosur për djalin e princeshës së ndjerë Diana, gruan e tij amerikane dhe fëmijët e tyre. Sepse siç mësohet nga mediat britanike Mbreti Charles nuk dëshiron që nipërit e tij Archie (3) dhe Lilibet (1) të marrin titullin HRH (Lartësia e tij/saj Mbretërore”). Kjo do të thotë se të dy nuk mund të kenë privilegje si shërbim rolesh sigurie dhe akses në privilegjet monarkike.

Tani që e ëma vdiq, Princi Charles do të kishte pasur mundësinë për të zgjidhur këtë mosmarrëveshje – por mbreti i ri mbetet besnik ndaj Mbretëreshës Elizabeth. /noa.al