Temperatura pesojne rritje, erë dhe vap meteorologët dalin me njoftimin e papritur: Ja çfarë ndodhi në Shqipëri

Vera errdhi dhe te gjithe i pret nje moti i ngrohte dhe me dite te nxehta.

Ashtu sikundër vihet re edhe pse nuk kemi jemi zyrtarisht në verë temperaturat arritën të regjistronin vlerat 34 ºC në Kucovë dhe 35 ºC në Tiranë.

Kjo eshte ne kohen e vete dhe kjo tregon se vera errdhi dhe te gjithe duan te dalin ne bregdet.

Kjo situatë erdhi si pasojë e ndërhyrjes së rrymave të nxehta nga Saharaja, duke e cilësuar kështu si valën e parë të nxehtë të këtij viti.

Orët në vijim si dhe deri në mesditën e së premtes era e vrullshme jugore do të sjellë temperatura të larta dhe zagushi, pasi vranësirat shtresore do të mbeten prezente gjatë natës dhe mëngjesit të nesërm.

Ja dhe temperaturat qe parashikohen në:

zonat malore 18º deri 30ºC

zonat e ulëta 21º deri 34ºC

zonat bregdetare 21º deri 31ºC

Ju urojmë një pasdite të bukur!/SHMU