Ukraina ndryshon strategji, Zelensky ben thirrjen e papritur: Në sulm ndaj rusëve

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u bëri thirrje të shtunën shtetasve ukrainas që të vazhdojë rezistencën e tyre ndaj agresionit rus.

“Ukrainas! Në të gjitha qytetet tona, të cilat janë pushtuar nga armiku, sulmojini. Dilni në rrugë. Ne duhet të luftojnë derisa të kemi mundësi”, tha Zelensky.

Në një video të postuar në llogarinë e tij në Facebook, Zelensky u shpreh se populli ukrainas nuk duhet t’ia lërë vendin armikut, ndërsa vlerësoi guximin dhe besimin e treguar deri tani.

“Kur nuk ke një armë zjarri, ata të përgjigjen me të shtëna dhe ti nuk ia mbath… Kjo është arsyeja pse pushtimi është i përkohshëm. Populli ynë, ukrainasit, nuk tërhiqet. Çdo metër e tokës tonë e rimarrë nga protestat është një hap përpara, një hap drejt fitores”, tha Zelensky.