(Video) Pallatet lëkundeshin sikur ishin prej letre, rrugët u hapën më dysh nga tërmeti 7.3 ballë në këtë vend

Një tërmet i fortë me një madhësi paraprake prej 7.3 ballësh go di ti brigjet e Japonisë lindore dje, duke tr on ditur ndërtesat dhe duke shka ktuar ndërp rerje elektriciteti, por duket se nuk kishte dëme në njerëz dhe nuk u dha paralajmërim për tsunami.

Epiqendra e tërmetit ishte në brigjet e prefekturës Fukushima në një thellësi prej 60 km (36 milje), tha Agjencia Meteorologjike e Japonisë.

Tërmeti god iti në 11:08 paradite dhe tro nditi edhe shtëpitë dhe zyrat në Tokio dhe u pasua nga pas tronditje, duke përfshirë një goditje me madhësi 4.7.