Vjen lajm shume i mire per virusin.Ai nuk i prek femijet dhe sherohet pa ilace

E gjithe bota eshte nen alarm per shkak te virusit.Nga Kina e deri ne europe cdo dite e me shume shtohet numri i te infektuarve por lajm i mire eshte se virusi nuk i prek femijet.

Kjo tregon qe ata qe e kane bere virusin jane kujdesur tek pjesa e femijeve.Ata e kane ruajtur kete pjese duke e ditur qe femijet jane te pafajshem.

Deri tani nuk ka asnje te prekur nga moshat e vogla.Statistikat tregojn nje numer te ulet te prekur por ai eshte nje virus tjeter gripal.

“Në 75.000 raste të prekur nga virusi vetëm 100 prej tyre kanë qenë raste pediatrike. Nuk përjashtohet mundësia që numri i të infektuarve tek fëmijet të jetë edhe më i madh, por mund të kenë qenë raste që kanë kaluar lehtë pa patur nevojë të marrin mjekim”; është shprehur Terri Lynn Stillëell, ekspert i sëmundjeve infektive në Spitalin e fëmijëve Mott në Universitetin e Miçiganit.

80 perqind e femijeve jane kuruar shpejt dhe pa ilace dhe kjo eshte dicka pozitive.

Deri tani duket se virusi ka predispozitë që të prekë të moshuarit, ose njerëzit më sëmundje kronike.