“Zëri i Amerikës” tregon çfarë po ndodh prej tre ditësh në Shqipëri

Shqiperia mbushi sot 72 ore pa asnje humbje jete prej koronavirusit ndersa rastet e pacienteve te infektuar jane edhe me te pakta.

Ne date 6 prill ishte personi i fundit qe humbi jeten prej Covid-19 , nje 90 vjecar qe kishte edhe nje sere semundjesh te tjera shoqeruese.

Numri i njerezve qe kane nderruar jete te konfirmuar me Covid-19, eshte ndalur tek nr 22 prej disa ditesh ndersa po vazhdojne testimet cdo dite per te zbuluar raste te reja.

Nga te dhenat zyrtare, pergjate 24 oreve te fundit jane zbuluar edhe 9 raste te reja nder 234 njerezve te testuar si te dyshuar.

Shifra e pergjithshme eshte 409 te prekur te cilet jane zbuluar nga testimet e 3220 vetave.

Por gjithsesi nga statistikat e deritanishme ekspertet thone se ka nje renie e shtrimeve ne spitale dhe nje rritje ne shifrat e te te sheruarve nga COvid-19.
Burimi VOA