Zyrtari rus tregon detajet e planit të Putin: U befasuam me shtetet europiane, ja çfarë do të ndodhë me 2 mars

Ish-zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Andrei Fedorov, tha se Putin synon një fitore të plotë deri më 2 mars dhe kapitullimin e Ukraines.

Duke folur për Al Jazeera’s Start Here, Fedorov tha se “çdo gjë do të varet duke folur sinqerisht në dy ditët e ardhshme, sepse, sipas njohurive të mia, Putin urdhëron operacionin e plotë ushtarak me një fitore deri më 2 mars”.

Fedorov shtoi se Moska u befasua nga rezistenca e ashpër e Ukrainës dhe nga vendimi i shteteve evropiane –të cilat janë kryesisht të varura nga gazi rus – për të vendosur sanksione të ashpra.

Tani priten qe gjerat te ndryshojne dhe ditet ne vazhdim te jene me te veshtira per te dyja palet por kjo eshte nje rruge e gabuar qe po sjell shqetesim ne te gjithe evropen.