Fërgesë vere me Speca e Domate

0
50

Gatimi më i shpeshtë në shtëpitë tona gjatë verës është fërgesa dhe kjo është një mënyrë për ta gatuar atë shpejt.
Përbërësit3 kokrra domate
5 spec jeshil
2 thelpinj hudhër
5 lugë gjelle gjizë
3 kokrra vezë
kripë
piper i zi
piper i kuq
2 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja
1
Skuqni specat në një tigan të thellë me vajin e ullirit.
2
Pasi të jënë zbutur pak shtojini 2 thelpi hudhër dhe pak kripë
3
Më pas shtoni domatet e prera në kubikë dhe të qëruara nga lëkura, piper të zi, piper të kuq.
4
Shtoni gjizën dhe përzijeni. Më pas shtoni vezët, me ngadalë në mënyrë që të mos priten nga nxehtësia.
5
Shërbejeni të ngrohtë.