2 lëkundje tërmeti diten e sotme në Shqipëri ja ku zhvendoset epiqendra dhe sa ishte magnituda

0
67

Lekundet serishte Shqiperia diten e sotme me dy termete ne zonen e jugut te vendit.

Mëngjesi i sotëm ka nisur me dy lëkundje tërmeti në vendin tonë por lekundjet kane qene te lehta dhe jane ndjere shume pak.

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit thote se jane ndjer 2 lekundje ne mengjes ne territorin shqiptar.

Magnituda ka qene e ulet dhe eshte ndjer shume pak kjo tregon qe termetet ne Shqiperi po shkojne drejt shuarjes.

Sizmologet thone se cdo gje do shkoje drejt uljes se magnitudes.

Lëkundja e parë për datën 7 shkurt është regjistruar në orën 05:39 me epiqendër 10 km në Perëndim të Gjirokastrës dhe me magnitudë 2.7.

Pas saj, një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar në orën 06:14, në të njëjtën epiqendër dhe me magnitudë 2.6.