24 vjeçarja ankohej nga dhimbjet në trup, por ja çfarë zbuloi skaneri 3 muaj më pas

0
1264

Për disa muaj Gjeorgjia McLennan pësoi dhimbje të forta ,por ajo pretendon se mjekët i hodhën poshtë dhimbjet e saj.
Gjeorgjia u diagnostikua me kancer pasi vuajti muaj te tere me dhimbje.

Sëmundja e saj ishte aq e ashpër saqe mjekët mendonin se ajo do të vdiste brenda disa ditësh.
“Më vonë kuptova se ata mendonin se do të vdisja atë fundjavë”, tha Gjeorgjia për Buletinin e Bregdetit të Argjendtë.
“Unë nuk e kisha as nënën time aty sepse nuk isha e shqetësuar se mund te ishte kancer”.

Mjekët kaluan muaj te tere duke u përpjekur të zbulonin atë që po shkaktonte dhimbjen e Gjeorgjisë, e cila i filloi si dhimbje gjoksi pas Vitit të Ri ,vitin e kaluar.

Gerogia duroi tre muaj kimioterapi dhe injeksione spinale një herë në javë për të trajtuar kancerin e saj.
Përfundimisht, ajo u diagnostikua me tumore në shpretkën dhe mëlçinë e saj, por kjo ishte derisa një hetim PET zbuloi shkallen e pare te kancerit te saj.

“(A) hematologu fillimisht nuk e ndjeu se ishin limfoma, pasi nuk i kisha të gjitha simptomat e zakonshme si humbja ekstreme e peshës, skuqjet, ethet dhe djersitjet e natës”, tha ajo, duke shtuar se ajo ishte aq e fryrë sa dukej si shtatzënë .

“Kur pashë skanerin, kuptova se kjo ishte shumë e keqe … (por) e vetmja herë që unë bërtita gjatë gjithë përleshjes ishte kur më duhej t’i tregoja prindërve te mi.

“Të gjithë këta mjekë nuk mund të besonin se unë isha gjalle dhe kaq pozitive”.

Në gusht, ajo kishte raundin e saj të dhjetë dhe të fundit të kimioterapisë dhe injeksione spinale dhe tani është duke u qetesuar.

Gjeorgjia ka ndarë historinë e saj për të rritur ndërgjegjësimin për shenjat e sëmundjes me shpresën se shpëton jetën e një personi tjetër.

Limfoma e Burkitt zhvillohet në sistemin limfatik, i cili largon toksinat nga trupi dhe mbart qelizat e bardha të gjakut.
Më së shpeshti gjendet në stomak dhe në zorrë.Simptomat shpesh zhvillohen shpejt dhe përfshijnë nyjet limfatike të zgjeruara në abdomen, zorrë dhe shpretkë, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje të forta.Shenjat e tjera përfshijnë një ose më shumë gunga në trup, dhimbje barku, dhimbje prapa,te perziera, diarre, ënjtje të barkut, gjakderdhje nga zorra juaj ose vështirësi gjate jashteqitjes.Limfoma e Burkitt është një kancer i rrallë, që prek çdo 210 njerëz në Britani të Madhe çdo vit.Ajo është më e zakonshme tek fëmijët, por mund të ndodhë në çdo moshë.Sëmundja kërkon trajtim sa më shpejt të jetë e mundur.Trajtimet e kimioterapisë dhe antitrupave janë kursi më i mirë i veprimit kur trajtohet sëmundja.Disa njerëz gjithashtu mund të kërkojnë kirurgji për të hequr tumoret e mëdha.

Gjeorgjia gjithashtu shpreson se historia e saj do të rrisë ndërgjegjësimin për Fondacionin e Spitalit te Gold Coast per Kujdesin ndaj Kancerit, i cili do të mbledhë fonde për shërbimet e transportit të pacientëve.