3 metodat e te mira per te lare jastiqet dhe ti beni bore te bardha

0
972

Siç e dimë të gjithë, krevati duhet të pastrohet rregullisht, në fakt duhet ta ndërrojmë cërcafin dhe ta lajmë të paktën një herë në javë. Në këtë rast do t’ju tregojmë se si të lani një këlluf jastëku.

3 metoda për ta bërë jastëkun si të ri:

1) Sodë buke dhe uthull
Kjo metodë ka lidhje me përzierjen e sodës së bukës me uthull të bardhë.

Mos harroni se soda e bukës dhe uthulla kanë veti antibakteriale dhe zbardhuese, kështu që largojnë plotësisht papastërtitë dhe njollat ​​e djersës.

Përbërësit:

1/2 filxhan sodë buke
1/2 filxhan uthull të bardhë

Mënyra e përgatitjes:

Fillojmë duke vendosur jastëkëkun në lavatriçe, i mbulojmë me ujë dhe shtojmë sodën e bukës dhe uthullën e bardhë. E trazojmë pak ujin që përbërësit të përzihen dhe të hollohen mirë, e lëmë të pushojë sa të dëshirojmë.
Hapi tjetër, i lajmë jastëkët me larje të rregullt në lavatriçe dhe i lëmë të thahen në diell.

2) Ujë të nxehtë dhe lëng limoni
Pa dyshim, lëngu i limonit është një produkt zbardhues.

Ndaj, të mos humbasim rastin ta përdorim në këtë pastrim të nevojshëm.
Përbërësit:

Lëng nga 6 limona
2 dhe 1/2 litër ujë

Mënyra e përgatitjes:

Fillimisht ngrohim ujin dhe kur të vlojë shtojmë lëngun e limonit të 6 limonave.
Më pas e zhysim jastëkun me shumë kujdes dhe nëse është e nevojshme shtojmë më shumë ujë, ideja është që të mbulohet plotësisht me ujë dhe lëng limoni.
Më pas e lëmë të ziejë për rreth 2 orë.
Për të përfunduar, lajmë jastëkët siç bëjmë zakonisht me sapunin që përdorim gjithmonë transmeton shiko.news

3) Peroksid hidrogjeni dhe limon
Nëse e përziejmë peroksidin e hidrogjenit me lëngun e limonit, ai do të bëhet një zbardhues i fuqishëm i bërë në shtëpi me përbërës që heqin njollat ​​e djersës.
Përbërësit:

1/2 filxhan lëng limoni
1 filxhan peroksid hidrogjeni
ujë të nxehtë

Mënyra e përgatitjes:

Në një kovë hedhim lëngun e limonit dhe peroksidin e hidrogjenit, shtojmë edhe ujin e nxehtë dhe zhysim jastëkun që të zhytet për rreth 1 orë.
Kur të ketë kaluar koha në përzierje, e shpëlajmë në lavatriçe dhe e lëmë të thahet në diell.
Rezultatet do të jenë të mahnitshme transmeton shiko.news