3 truke për të hequr njollat ​​më të vështira nga tenxheret dhe tiganët

0
871

Enët e kuzhinës priren të behen pis nga përdorimi i përditshëm gjatë gatimit, i referohemi tenxhereve dhe tiganëve, të cilat për shkak të përdorimit të vazhdueshëm nxihen.

Ndoshta ne përpiqemi t’i bëjmë sa më të pastra, madje blejmë produkte të ndryshme pastrimi për t’i pastruar dhe përsëri nuk mundemi.

Këtu janë 3 truke shumë të fuqishme për t’ju ndihmuar të hiqni njollat ​​më të vështira nga tenxhere dhe tigan.

1.- Detergjent dhe kripë
Kur tava është plot me yndyrë dhe sado të përpiqemi ta heqim nuk mundemi, le të shohim këtë truk:

Fillimisht hedhim 1 lugë çaji detergjent dhe e shtrojmë mbi yndyrën në tigan, duhet të mos kemi ujë, vetëm detergjentin sipër.
Më pas sipër detergjentit spërkasim një shtresë kripë të imët duke mbuluar kështu të gjithë sipërfaqen.
Pas disa minutash e fshijmë me një sfungjer të thatë duke i hequr të gjitha yndyrat dhe papastërtitë pa shumë mundim.
Kur shohim se nuk ka mbetur asnjë yndyrë, është koha për ta shpëlarë me ujë të bollshëm, duke e lënë atë super të pastër.

2.- Pastë me sodë buke
Një tjetër aleat i shkëlqyer i pastrimit të thellë është padyshim bikarbonati i natriumit, shumë i fuqishëm për të pastruar tenxheret dhe tiganët e djegur ose të njollosur:

Thjesht përziejmë 2 pjesë sodë buke me 1 pjesë alkool ose detergjent për të bërë një pastë.
Hapi tjetër, ne vazhdojmë të fërkojmë pastën duke përdorur sfungjer në zonën e djegur ose të njollosur të tiganit.
Në fund e shpëlajmë mirë për të hequr papastërtitë dhe thajmë për të shmangur njollat ​​e ujit.

3.- Sapun tualeti
Ndonjëherë kemi zakone të këqija pastrimi dhe e lëmë yndyrën të ngjitet më shumë në tigan për ca kohë, nuk mund të harrojmë ta bëjmë rregullisht transmeton shiko.news

Fillojmë duke ndezur zjarrin dhe ngrohim tiganin dhe tenxheren që të lirohet yndyra me nxehtësi.
Pas disa sekondash fikim zjarrin dhe me kujdes vendosim pak sapun tualeti në zonën e nxehtë të tiganit.
Më pas, fërkojmë fort duke përdorur një sfungjer çeliku. Këtë metodë mund ta përsërisim sa herë të jetë e nevojshme, pak nga pak do të vërejmë se dhjami eliminohet dhe mbetet si i ri.

Një truk tjetër:
Ka kombinime të tjera përbërësish si metodat e bëra në shtëpi, të cilat janë gjithashtu shumë efektive:

Uthull dhe ujë
Fillimisht hedhim 1 gotë ujë në tiganin e djegur dhe i shtojmë 4 lugë gjelle uthull. Arsyeja e përdorimit të uthullës është sepse ajo përmban acid acetik i cili menjëherë do të presë të gjithë vajin dhe yndyrën që ngjitet në tigan.
Më pas ndezim zjarrin dhe masën e vendosim të vlojë. Do të vëmë re se ndërsa përzierja vlon, të gjitha njollat ​​do të lirohen nga muret e tiganit dhe do të dalin lehtësisht.
Në fund heqim mbetjet e yndyrës dhe papastërtive me një sfungjer shiko.news

Ju pëlqen kjo? Ndani frymëzimin me miqtë tuaj!