Biskota me gjalp qe ju shkrijne ne goje

Keto lloj biskotash jane shume te mire dhe kur ju teprojne thjesht dhurojini se te gjitheve u pelqejne.

Per te pergatitur rreth 40 biskota ju duhet:

250 gr gjalpë lope i pakriposur, 2 filxhanë çaji (filxhanë me vëllim rreth 240 ml) miell gruri për çdo përdorim, sheqer pluhur (gjysmë filxhan çaji për brumin dhe 1 filxhan për të lyer biskotat nga jashtë). 140 gr bajame (rreth një filxhan çaji),Vanilje (1 paket vanilje me sheqer)

Si fillim gjalpin duhet ta kemi me temperature ambjenti dhe bajamet duhet ti kemi futur ne uje per 15 minuta qe te qeohen lehte. Te qeruar sic jane i pjekim pak sa te marrin ngjyre dhe i grijme si miell.