6 ushqimet qe duhet të hani kur jeni sëmurë që të përshpejtojnë shërimin

Shumë njerëz sëmuren gjatë dimrit – ose ndjehen pak më të plogësht. Por ngrënia e disa ushqimeve mund të përshpejtojë shërimin dhe disa prej tyre janë mjaft befasuese.

Në momente të tilla, shumica prej nesh zgjedhin të hanë një tas të madhe me supë për t’u ndjerë më mirë. Mirëpo rezulton se mund të mos jetë gjëja më e mirë për të ngrënë.

Konsumimi i një sërë ushqimesh ushqyese që ulin inflamacionin dhe rrisin aktivitetin antioksidues mund të ndihmojnë patjetër në mbështetjen e sistemit tuaj imunitar.

1. Probiotikët
Kosi ose lakra turshi nuk janë zgjedhja e parë e të gjithëve kur jeni të sëmurë, por nutricionistët thonë se ia vlen ta provoni.

2. Ushqime të pasura me antioksidantë
Shumë fruta dhe perime gjithashtu mund të bëjnë mrekulli kur nuk jeni mirë, dhe po ashtu edhe çokollata. Ushqime të tilla përfshijnë fruta si boronica, mjedra dhe portokalli. Gjithashtu perimet si brokoli, spinaqi dhe karotat mund të ndihmojnë, si edhe çaji jeshil apo çokollata e zezë janë super të dobishme.

3. Hudhra
Rezulton se hudhra ndihmon në rritjen e sistemit tuaj imunitar. Kjo është për shkak se ato kanë veti mikrobike pasi përmbajnë alicinë që mund të veprojë për të luftuar bakteret dhe viruset që lidhen me sëmundje si ftohja dhe gripi.

4. Xhenxhefili
Rhiannon tha se xhenxhefili ka një histori të gjatë nëse përdoret si një ilaç bimor për sëmundjet. Eshtë veçanërisht e mirë për të ndihmuar me të përzierat.

5. Mjalti Manuka
Nuk është sekret që mjalti është i mirë për ju, por është më mirë të zgjidhni një lloj të caktuar. “Mjalti Manuka – i dallueshëm nga mjalti i zakonshëm për shkak të vetive unike antibakteriale që i atribuohen nektarit të pemës Manuka – ofron lehtësimnga sëmundjet.”

6. Echinacea
Mund të mos keni dëgjuar më parë, por echinacea është një ilaç bimor që përdoret zakonisht për të mbështetur sistemin imunitar kur bëhet fjalë për zbutjen e simptomave të ftohjes dhe gripit me veti anti-inflamatore. shiko.news