7 hapat që ju ndihmojnë të largoni fryrjen e barkut!

Fryrja e përditshme është vërtetë e parehatshme. Zakonisht shkaktohet nga mos-shkarkimi normal i ujit ose i gazit që krijon një hapësirë në stomak duke ju dhënë ndjesinë se stomaku juaj është shumë i fryrë.

Nëse kjo gjendje është e përsëritur ju duhet të flisni me mjekun tuaj dhe të siguroheni se nuk është një problem gastrointestinal pasi mund të jeni duke vuajtur nga ulçera ose komplikacione të tjera.

Të tjera shenja më pak të rënda mund t’ju ndihmojnë në një diagnostikim më të qartë siç janë konstipacioni apo kapsllëku ose irritimi i zorrëve.

Por nëse ju jeni të sigurtë se është thjesht një fryrje këto janë 7 hapat që mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë:

Shmangni pijet e gazuara
Zëvendësojini me ujë të freskët
Shmangni ushqimet e kripura. Kripa e tepërt mban ujë.
Kufizoni alkoolet që vijnë nga sheqernat siç janë sorbitoli dhe maltiloli që gjenden zakonisht në ushqimet pa sheqer dhe në çamçakëzat me më pak sheqer, pasi mund të përmbajnë gaz dhe mund t’ju përkeqësojnë shqetësimet.
Kufizoni ushqimet që përmbajnë gaz, siç mund të jenë brokoli, lakra e Brukselit, lulelakra, fasulet. Kur t’i hani provoni të merrni një suplement që trupi juaj të mund t’i tresë lehtësisht.
Mos e teproni me sasinë e fibrave në dietën tuaj. Fibrat janë shumë të rëndësishme, por nëse ju konsumoni shumë, atëherë mund t’ju shkaktojnë fryrje. Për të qenë të sigurtë rriteni sasinë e tyre gradualisht dhe konsumoni shumë ujë.
Shmangni vaktet që janë të pasura në karbohidrate dhe yndyrna të tepërta. Zëvendësojini me porcione më të vogla përgjatë ditës dhe ushqehuni çdo 4-5orë.
Përfshini proteinat në çdo vakt në racione të vogla. Proteinat mund të veprojnë si diuretikë të vërtetë dhe t’ju shpëtojnë nga uji i tepërt