Avioni niset nga Rinasi por ben ulje emergjence nga problemet

0
2580

Një fluturim i Wizz Air Malta që operon midis Tiranës, Shqipërisë dhe Lionit ka shpallur gjendje emergjence gjatë tranzitit mbi Itali.

Fluturimi i Wizz Air Malta W4200, një Airbus A321-200 i cili u nis nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA) me destinacion Aeroportin Lyon-Saint Exupéry (LYC), Francë ka shpallur një emergjencë të përgjithshme, duke lëvizur 7700 teksa kalonte mbi Itali.

Fluturimi aktualisht po ekzekuton një devijim për në Romë dhe po negocion një afrim. Natyra e emergjencës nuk dihet në këtë fazë.

Avioni në fjalë është Airbus A321-271NX, i regjistruar 9H-WBL, një kornizë ajrore 2-vjeçare që i përket transportuesit Wizz Air Malta.