Biskota per festat. Shkrihen ne goje

0
823

Mos lini pa e provuar këtë recetë. Është shumë e shijshme dhe e lehtë, do t’ju pëlqejë kur ta provoni.

Perberesit:
3 vezë
1 gotë ujë masë vaj
1 filxhan kos
1 filxhan sheqer të grimcuar
1 lugë çaji sode
1 pako vanilje
Miell (kam përdorur 6-7 gota ujë. Sasia mund të ndryshojë në varësi të madhësisë së vezëve.)
Sheqer pluhur

Përgatitja :
Thyejmë vezët në një tas, shtojmë miellin, pluhurin për pjekje dhe përbërës të tjerë përveç vaniljes dhe i përziejmë.
Shtoni pak nga pak miellin, sodën dhe vaniljen dhe merrni një brumë të butë që nuk ngjitet në dorë.
Thyejmë nga brumi copa sa një vezë, i kalojmë në sheqer të grimcuar dhe i vendosim në një tepsi të veshur me letër furre.
I pjekim ne furre te parangrohur ne 180 grade derisa te marrin ngjyre roze.
🙂