Bombardohet termocentrali më i madh bërthamor në Evropë | Kiev jep alarmin: “Nëse do të shpërthente do të ishte dhjetë herë më keq se..”(Video)

Natë frike në Ukrainë: Trupat ruse sulmuan termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, më i madhi në Evropë, pranë qytetit Enerhodar: një zjarr që shpërtheu në një reaktor të mbyllur u shua pas disa orësh, duke shmangur një katastrofë.

Ndërkohë, liderët evropianë dhe Shtëpia e Bardhë po ecin përpara në rrugën e sanksioneve gjithnjë e më të ashpra kundër Rusisë dhe Putinit, i cili nuk ka ndërmend të ndalojë ofensivën ndaj Ukrainës. Ndërkohë, në Rusi nuk është më e mundur aksesi në disa media ndërkombëtare dhe Facebook.

Forcat ruse “goditen Zaporizhazhinë, termocentralin më të madh bërthamor në Evropë. Tashmë ne flakë. Nëse shpërthen, do të ishte 10 herë më keq se Çernobili. Rusia duhet të pushojë menjëherë zjarrin, të lejojë zjarrfikësit” të ndërhyjnë dhe “të krijojnë një zonë”. siguria” tha Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba e ka postuar në Twitter.

“Nuk raportohet për vi ktima” pas zjarrit që shpërtheu në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë, i cili u bombardua nga Rusia. Kjo u raportua nga “The Kyiv Independent” në Twitter, duke cituar “shërbimin e urgjencës shtetërore të Ukrainës”.

Pezullohet bombardimi i uzinës në Zaporizhzhya
Aiea: “Për momentin, nivelet e rrezatimit nuk janë rritur”