Bukë me 3 përbërës gati në minuta pa grurë

0
237

Asgjë më e shijshme sesa të përgatisni në shtëpi bukë pa grurë me vetëm 3 përbërës. Me gëzof, të butë dhe ideale për të shoqëruar një kafe apo ndoshta diçka më shumë.

Gjëja interesante e kësaj recete është se përgatitet lehtë, ka pak përbërës dhe është e parezistueshme. Përveç kësaj, buka pa gluten lehtëson tretjen dhe përmirëson shëndetin.

Bukë me 3 përbërës gati në minuta pa grurë
Është një recetë e thjeshtë që nuk kërkon shumë kohë.

Përbërësit:

2 vezë
12 lugë gjelle. të qumështit pluhur
2 lugë. maja kimike
Përgatitja hap pas hapi:

Si fillim, shtoni vezët në një tas dhe rrihni mirë me dorë me një rrahëse derisa të bardhët e vezëve të treten mirë.

Më pas shtohet majaja dhe vazhdojmë përzierjen derisa të integrohet plotësisht.

Më pas shtojmë 12 lugët qumësht pluhur pak nga pak dhe duke i trazuar derisa të arrijmë një masë homogjene. Konsistenca duhet të jetë ngjitëse.

Hapi tjetër, pasi të arrihet kjo strukturë e brumit dhe me ndihmën e një luge supe do të nxjerrim pjesë dhe do t’i rregullojmë në një pjatë ose kallep të lyer më parë me vaj.

Me furrën e parangrohur në 180º C, e vendosim tavën për afërsisht 10 minuta, ose kur i shohim të ngritura, me gëzof dhe të artë.