Burani me spinaq e mish

0
59

Përbërësit:500 gr mish viçi ose qingji

1 kokërr qepë

1 tuf qepë të njoma

½ gotë oriz

2 domate

3-4 gota ujë të valuar

kripë+ piper i zi

800 gr spinaq

2 lgj kopër të grirë

2 lgj nenexhik të grirë

vaj ulliri

Përgatitja:

Në një tenxhere ngrohim vajin dhe kaurdisim mishin e prerë në copa. Shtojmë kripë e piper të zi dhe e kaurdisim deri sa ti japim ngjyrë dhe të gatuhet plotësisht. Shtojmë qepën e prerë në kubikë të vegjël dhe vazhdojmë kaurdisjen deri sa qepa të bëhet transparente. Shtojmë qepëte njoma të prera në unaza të holla, orizin e shpëlarë dhe I trazojmë së bashku deri sa qepa të ulë volumin e saj. Shtojmë domatet e qëruara dhe të prera në kubikë. Shtojmë ujin e valuar dhe e lëmë orizin të ziejë për 12 minuta. Në fund, 2 minuta para se të largojmë buraninë nga zjarri shtojmë spinaqin , erëzat dhe e shërbejmë buraninë të ngrohtë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here