Byrek me kungull e djath

Përbërësit:

1 pako peta

1 kg kungulll të njomë

1 lgj miell

1 gotë qumësht

200 gr djath të bardhë

4 kokrra vezë

50 rg gjalp

60 gr vaj ulliri

Pak borzilok i freskët

Kripë

Përgatitja:

Lajmë dhe pastrojmë kungujt e njomë ose kungull të verdhë. E grijmë në rende, i hedhim ½ lugë kafeje kripë dhe pasi e trazojmë vendosim në një kullesë që të largojmë ujin e tepërt.

Më pas kungullin e vendosim në një tas ku do të shtojmë 1 lugë gjelle miell, gjysmën e gotës me qumësht, gjysmën e djathit të thërrmuar, 3 lugë gjelle gjalp të shkrirë, 1 lugë gjelle vaj, 3 kokrra vezë të përziera. Më pas i përziejmë të gjithë përbërësit, e provojmë për shije dhe copëtojmë pak borzilok me dorë ( 6 gjethe).

Përziejmë 1 kokërr vezë, vaj dhe qumështin e tepruar. Lyejmë tepsinë me gjalp dhe vendosim petët duke i spërkatur ato në çdo dy petë. Pasi të kemi shtuar 6-7 petë bashkë, vendosim më pas mbushjen. Mund të zgjedhim edhe që të shpërndajmë mbushjen në çdo 3 petë, sigurisht duke i spërkatur me qumështin me yndyrë dhe vezë të trazuar në çdo dy petë.

Në fund kthejmë anët, e lyejmë mirë përsëri sipër dhe e vendosim byrekun në furrën e parangrihur 200ºC për 25-30 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *