Cfare po ndodh ne Itali?Shkon në 132 numri i të infektuarëve nga koronavirusi në Itali, 50 mijë persona në karantinë

Deri tani numri i të prekurve që rezultojnë pozitiv ndaj këtij virusi ka shkuar në 132.Dhe pritet te shkoje me shume te jete ne rritje.

Një 17-vjeçar banues në Valtellina por që studion në komunën Codogno ku u verifikua rasti i parë i infektuar nga virusi, rezultoi pozitiv nga koronavirusi.Eshte e cuditshme se si ka ikur virusi te vazja.

Sipas Repubblica.it, janë mbi 50 mijë persona në karantinë në 11 komuna, të cilat janë izoluar. Po kështu autoritetet kanë ndaluar çdo ekskursion për shkollat dhe pritet mbyllja e tyre.

Qeveria ka organizuar një mbledhje të jashtëzakonshme.

Gjatë mbledhjes është miratuar një draft ligj me masa speciale të emërtuar “Masa urgjente për kontrollin e menaxhimit e emergjencës epidomologjike COVID-2019”.

Shpresojme te behet me mire.