Çfarë po ndodh ne? Prej koronavirusit, Toka po dridhet më pak se

Cdo gje e keqe e ka nje te mire sic thote populli ndaj ardhja e koronavirusit e ka bere token me te qete dhe me te paster shkruan CNN, diçka kjo e vënë re edhe nga vetë shkencëtarët dhe kjo po i cudit ata.

Toka sot eshte si nje enderr dhe ajo po ndryshon shume shpejte por shpresojme qe ne pasi te dalim nga kjo gjendje te behemi me te mire dhe me te kujdeshem.

Por në të gjithë botën, sizmologët po vëzhgojnë shumë më pak zhurmë, pra dridhje të krijuara nga makinat, trenat, autobusët dhe njerëzit. Dhe në mungesë të asaj zhurme, korja e sipërme e Tokës po lëviz pak më pak dhe kjo po shikohet cdo dite.

Thomas Lecocq, një gjeolog dhe sizmolog në Royal Observatory në Belgjikë, foli për herë të parë rreth këtë fenomen në Bruksel. Sipas Lecocq, Brukseli po sheh një ulje prej 30% deri në 50% të zhurmës sizmike të ambientit që nga mesi i marsit, rreth kohës kur vendi filloi të zbatojë mbylljen e shkollave dhe të bizneseve dhe masave të tjera për distancimin shoqëror ndaj bota po ndryshon.Korona po sjell qetesi ne toke.

Ulja e zhurmës ka pasur një efekt veçanërisht interesant në Bruksel: Lecocq dhe sizmologët e tjerë janë në gjendje të zbulojnë tërmete më të vogla dhe ngjarje të tjera sizmike, që disa stacione sizmike nuk do t’i kishin regjistruar. Stacionet sizmike janë vendosur zakonisht jashtë zonave urbane, sepse zhurma e zvogëluar e njeriut e bën më të lehtë marrjen e dridhjeve delikate në tokë.

Ndaj kur njerezit te dalin nga karantina do shikojne nje bote me ajer me te paster dhe nje bote qe eshte ne paqe ndaj duhet te kujdesemi me shume per te.