Vellezerit shqiptare emocionojne Italine, shperndajne buke falas dhe vullnetarisht neper shtepi te italianeve

Ne nje lidhje direkt e tek programi i Rudina Magjistarit, kane qene te ftuar dy vellezer shqiptar banues ne Bergamo, te cilet kane dalluar per gjestin e tyre mjaft human.

Ata quhen Mervin dhe Gazjon Skuqej, të cilët kane ne pronese nje furrë buke por qe gjatë kësaj periudhe ata te dy kanë shpërndarë vullnetarisht bukë nëper shtëpi të italianëve, dhe prej gat dy javësh tashmë po e japin falas bukën për njerëzit.

Vellezerit ne interviste kane treguar se prej disa kohesh ata kane dhene gjithmone ndihme ne zonne ku jetojne e kjo kohe per ta nuk mund te ishte ndryshe perkundrazi ata jane ofruar tu cojne pazarin dhe blerjet e tyre neper shtepi vetem qe njerezit te qendrojne sa me shume ne shtepi e te mos dalin.

Por kur u pyeten vecanerisht per cfare pazari behej fjale, njeri nga vellezerit Gazjon Skuqej ka thene se pazari dmth te gjitha produktet qe kane ne dyqanin e tyre dhe per me teper buken qe po e ndajne pa para me se shumti per moshen e vjeter qe skane te aferm e pastaj edhe per te tjeret e kemi dhene falas. Arsyeja ishte qendrimi ne shtepi dhe te ndihmojme njerezit te mos dalim me tej as per nje pazar te gjitha falas ia degojme ne shtepi/tvklan.al