“Dy ditët e para janë më të rënda”, 26-vjeçarja me koronavirus tregon me se kurohet dhe ndihesh me mire

Koronavirusi mendohet si nga gripet me te veshtire sepse nuk eshte e lehte me gjete nje vaksine 100 perqind qe te kete efekt por jane disa ilace qe mund te qetesojne gjendjen ne 60 perqind.

Ne fillim pasi te jeni infektuar me virusin do te keni temperaturë të lartë dhe ftohje dhe ethe.

Kështu ka nisur karantina për Erikën, 26-vjeçaren nga Torino, që ka rezultuar pozitive ndaj koronavirusit.Nuk e mendonte qe do dilte pozitiv dhe te gjithe italianet e more si loje dhe nuk e besonin ndersa tani numri i te ifektuarve shkon mbi 17.000.

Ajo u detyrua të qëndrojë në izolim total qe te mos infektonte te tjeret.

Por në një lidhje direkte me emisionin “Pomeriggo Cinque”, e reja tregon frikën e dy ditëve të para dhe jetës së saj të mbyllur në shtëpi: “Tani kam vetëm ftohje dhe kollë. Dhe jame me mire.

Dy ditët e para janë më të rëndat dhe duhet me shume kujdes por me pas fillon ta marresh veten.

Po tano si je? Tani për tani më ka mbetur vetëm kolla dhe një ftohje Dy ditët e para kisha temperaturë të lartë dhe isha e lodhur.

Tani jam në izolim, po ashtu edhe familja ime, por edhe kolegët Pse e mban maskën? Bashkëjetoj me të dashurin tim, pra ndajmë të njëjtën shtëpi se bashku.

Çfarë ke përdorur? Pasi dola pozitive mora një terapi me takipirinë dhe fluomicil dhe temperatura më ra direkt dhe ndihem me e qete. Do i nënshtrohem sërish analizave për të parë nëse vijoj ta kem virusin apo jo.

Këshilloj për të gjithë Shqiptaret të kenë kujdes dhe te mos e marrin si loje se ne fillim as un nuk e besoja por ja qe ndodhu dhe duhet kujdes!

I them popullit Shqiptar qe te rrine ne shtepi dhe te dizinfektohen.