Gjellë me kunguj të njomë

Përbërësit:

1 qepë e thatë

3 qepë të njoma

350 gr mish i grirë

2 domate

Kripë dhe piper i zi

600 – 700 gr kunguj të njomë

3 lgj oriz

Vaj ulliri

Kopër

Përgatitja:

Vendosim tiganin në zjarr dhe kaurdisim qepën e thatë sa të zbutet mirë. Shtojmë edhe qepën e njomë të prerë në unaza dhe i përziejmë mirë. Shtojmë mishin e grirë, e kaurdisim deri sat ë ndryshojë ngjyrë dhe të thërrmohet. Shtojmë kripë e piper të zi, domaten e prerë në kubikë ( pa lëkurë) dhe e lëmë të ziejë për 7-10 minuta. Lajmë thajmë kungujt dhe i presim ata në kubikë me brinjë 1,5 cm. sjtojmë 1 filxhan ujë në momentin që zien domatja me mishin. Në një tigan tjetër kaurdisim kungujt sa të zbuten pak me pak vaj. Në momentin që zien mishi dhe domatja, shtojmë kungujt, 3 lugë gjelle oriz dhe i lëmë të ziejnë në temperaturë mesatare për 15 minuta. Shtojmë në fund kopër dhe e shërbejmë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *