Gjermania “e mashtroi” Ukrainën? Raketat që i dërgoi, “paskan skaduar”

Mes lajmeve se një autokolonë gjigante trupash ruse po avancon ngadalë drejt kryeqytetit në kryeqytetin ukrainas Kiev, dhe raporteve të përditshme për bombardime e viktima, Gjermania vendosi të dërgojë armë mbrojtëse në republikën ish –sovjetike, duke përfshirë raketat e lehta tokë-ajër Strela, ose MANPADS.

Megjithatë, mund të ketë një problem, sepse, sipas disa mediave lokale, një pjesë e madhe e këtyre raketave nuk janë më funksionale pasi prej kohësh janë lënë të kalben ne objektet e magazinimit.

Më herët, u pretendua se vendi evropian do të dërgonte gjithsej 2700 raketa Strela, megjithëse dorëzimi ende nuk është miratuar. Raketat e prodhimit sovjetik i përkisnin Ushtrisë Popullore Kombëtare (NVA) të asaj që dikur quhej Republika Demokratike Gjermane (RDGJ) ose Gjermania Lindore. Pyetja ështe nëse këto raketa funksionojnë ende, dhe sipas revistës së përjavshme gjermane Der Spiegel, ato absolutisht nuk janë në gjendje të mirë.

Rreth 700 raketa në dorëzim nuk janë më funksionale, raportoi Der Spiegel, e më vonë kjo u pohua dhe nga e përditshmja Bild. Zyra Federale për Eksportet e Pajisjeve duhet të kontrollojë materialin përpara se dorëzimi i raketave të miratohet nga Këshilli Federal i Sigurisë. Raportet vunë në dukje se raketat janë të paktën 35 vjeçare dhe u bllokuan nga përdorimi në vitin 2012 për shkak të “çarjeve të vogla në ngarkesën shtytëse të municionit, të cilat çuan në korrozion oksidim”.

Der Spiegel gjithashtu theksoi se kutitë prej druri në të cilat ruhen raketat ishin aq të mykura saqë ushtarët e Bundeswehr-it në nëntor u lejuan të hynin nëpër depo, vetëm me pajisje mbrojtëse.