Gurabije

Përbërësit

200 gr miell i tipit 00
60 gr niseshte
pak kripë
230 gr gjalpë
150 gr miell (dhe niseshte së bashku)
pak sheqer pluhur

Përgatitja
1
Në një enë kombinoni të gjithë përbërësit përveç sheqerit pluhur. Trazojini mirë me dorë. Më pas e mbështillni me një letër kuzhine dhe e vendosni në frigorifer për 1-2 orë.
2
Merrni një tavë dhe e lyeni me gjalpë. Sipër vendosni gurabijet, me një distancë nga njëra-tjetra. Vendosini në furrë për 10-15 minuta.
3
Në fund i shërbeni në një pjatë dhe sipër i shtoni sheqer pluhur. Gurabijet janë gati!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *