I keni kembet e lodhura? Ja 8 ide si ti qetesoni ato

0
79

Mrekulli për këmbë të lodhura

1. Hidhni disa gota kripë të zezë në një kovë ose në vaskë të mbushur me ujë dhe qetësoni këmbët tuaja të lodhura për 15-20 minuta. Sipas Active Beat, kripërat ndihmojnë në uljen e ënjtjes dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Ata gjithashtu shpëtojnë këmbët nga era e keqe dhe lehtësojnë lëkurën e thatë.

2. Bëni një pomadë qetësuese për këmbët tuaja duke përdorur oriz të zier me dy lugë sodë pjekjeje. Sapo pomada të jetë ftohur, vendoseni në këmbët tuaja të fryrë.

3. Ujë tonik është bërë me kininë, një anti-inflamator natyror. Futja e këmbëve në ujë tonik që është ose i ftohtë ose në temperaturë dhome mund të ofrojë lehtësim magjik, sipas Naturalon. Plus, karbonizimi me flluska ka një efekt të bukur që do të sjellë jetën këmbëve tuaja të lodhura.
4. Diçka e thjeshtë si uji i pijshëm mund të jetë gjithçka që ju nevojitet. Sipas Active Beat, kur trupi juaj nuk ka ujë të mjaftueshëm, ai fillon të mbajë të vetat. Kjo mund të çojë në këmbë të fryra. Nëse pini 8-10 gota ujë në ditë, ju do të zbrazni toksina nga trupi juaj dhe do të parandaloni ënjtje nga dehidratimi.

5. Ftohni gjethe lakre në frigorifer derisa ato të jenë të ftohta, por ende të përkulshme. Lidhini ato rreth këmbëve tuaja të fryrë dhe uluni me këmbët tuaja të ngritura për 30 minuta. Lakra do të tërheqë lëngun e tepërt dhe do të sjellë lehtësim në këmbët tuaja të fryra, sipas Let How.

6. Eukalipti ka veti që ul ënjtjen dhe lehtëson dhimbjen, sipas Beat aktive. Shtoni disa pika në një enë me ujë te nrohtë për këmbët dhe mbajini këmbët për 15-20 minuta. Ju gjithashtu mund të shtoni vajra esenciale anti-inflamatore, si kamomil dhe livando. Jo vetëm që këmbët tuaja do të ndihen më mirë, por gjithashtu do të ndiheni të relaksuar si rezultat i aromave qetësuese.

7. Akulli është një ilaç i vjetër për ënjtje dhe reduktim dhimbjeje. Mblidhni kube akulli ose akull grimcuar në një peshqir të njomur dhe bëni kompresa direkt në zonën e fryrë, sipas Let How. Ju do të ndjeni lehtësim në pak kohë.

8. Minerali magnezit është thelbësor për qarkullim të mirë të gjakut, sipas Ayurvedic Cure. Nëse mendoni se mungesa e magnezit është shkaku i këmbëve të fryrë, ju mund të merrni një shtojcë prej 200 mg dy herë në ditë. Është gjithashtu një ide e mirë për të ngrënë ushqime më të pasura me magnez, siç janë zarzavate me gjethe të errëta, arra dhe farëra, peshk dhe avokado, sipas Shëndetit të përditshëm

Burimi: remedydaily
©gatuajshendetshem/a.c./