I moshuari tregon kurën për koronën: Ja si e larguam virusin më 1979, çfarë konsumoj unë çdo mëngjes

Diten e shtune te jave s qe kaloi pensionistet paten mundesine te dilnin nje xhiro te shkurter me leje pas nje izolimi disa javore.

Mirepo nga vezhgimi i bere ne kryeqytet nje nder te shumtet pensioniste qe ishin intervistuar ne rruge ishte rasti i nje te moshuari qe ka treguar se si kaloi tere keto dite.

Nder te tjerave ai ka treguar nje ilac qe ai ka perdorur dhe qe sipas tij duhet ta perdorin t gjithe kunder virusit pasi ai ka thene se kjo kure ka kuruar edhe virusin ne 1979.

“Bëj një orë vrap rreth shtëpisë në mëngjes, pastaj lexoj, pastaj ha drekë dhe bëj sërish vrap.
Kam përdorur mjaltë me qumësht, që e ngadalëson mikrobin. Unë kam punuar mësues, dhe më 1979 u përhap virusi dhe një ndër elementët kryesorë për ta luftuar ishte mjalti.
Më ka bërë shumë mirë karantina, se nuk kam përdorur shumë ushqim, kam rënë në peshë. Rama bëri shumë mirë që na dha liri për të dalë.”- tregoi ai

Madje ai ishte i bindur se kjo situate me masa sigurie u ka bere mire shume te moshuarveqe kujtoi se po vinte ora 11 e do kthehej në shtëpi. Ai me optimizem tha se ky virus do të kalojë, por duhet të kemi kujdes qe te kemi gjithmonë masa për këtë punë.

“E vetmja gjë që e kuroi virusin në Martanesh më 1979 ishte mjalti me qumësht, por mjaltë i mirë. Virusi ka marrë shumë jetë njerëzish edhe në 1950, edhe fëmijë”, tha i moshuari./ballkanweb