Ja kur merr fund pandemia e koronavirusit, mjeku Dritan Kalo jep lajmin e mire per te gjithe

Tritan Kalo nje nga mjekete me te mire thote se ne muajin prille pasi temperaturat te rriten virusi nuk do jete me prezent.

Ai thote:“Temperaturat e ajrit fillojnë dhe rriten. Temperaturat e larta nuk e favoriozjnë dhe ulin ritmin e virusit. Çdo infeksion viral ashtu si edhe gripine kohen qe ngrohet koha bie.Gripi fillon në 15 nëntor dhe kulmon në shkurt dhe me pas bie

Po ta shikoni gripi eshte ne renie dhe virusi do vi ne renie dhe per shkak te izolimit ne shtepi.

Nese Shqiperia do shpetoj do te shpetoj se do te izolohet dhe virusi do te ndalet.

Nuk janë një evolucion të tillë, në mënyre që rritja është graduale.Në fillim të prillit fillon dhe shuhet. Virusi ka një evolucion që në harkun kohor shtrihen 2-3 muaj”, u shpreh mjeku.

Mos u shqetesoni dhe mos u panikoni por thjeshte qendroni ne shtepi sikur te jeni me pushime, së dyti të influencohesh nga burime informacioni që nuk janë të mirë-informuara dhe e treta, të mos reagosh në mënyrën e një histerie kolektive sic reaguan në ’97 dhe sollën ato pasoja.

Duhet te nxjerrim me mesim nga Italia mos bejm gabimet qe beri Italia dhe do tja dalim me sukses.