Kek me karrota

Përbërësit:

300 gr karrota

300 gr miell

1 pako pluhur pjekës

1 lk sodë buke

vanilje

4 kokrra vezë

1 gotë sheqer

2 lç lëkurë portokalli

1 fk lëng portokalli

¾ gotë vaj

pak kripë

100 gr fruta të thata

Përgatitja:

Bashkojmë në një tas produktet e thata ( miellin e situr, gjysmë luge çaji pluhur pjekës, 1 lugë kafe sodë buke, vanilje pluhur). I përziejmë së bashku dhe i lëmë mënjanë. Karrotat i grijmë në rende hollë pse në grirëse. Në një tas rrahim vezët me sheqerin dhe i përziejmë mirë. Shtojmë lëkurë portokalli, lëngun e tij, vajin, pak kripë dhe i përziejmë mirë të gjithë përbërësit. Shtojmë pak nga pak miellin në tasin me vezë deri sa shohim që formohet një brumë mesatarisht i lidhur. Shtojmë në fund karrotat e grira, i përziejmë me spatula, shtojmë frutat e thata si rrush të thatë, arra ose lajthi. Vendosim brumin në tavën e lyer me gjalp dhe e vëmë në furrë në temperaturë 180º për 50-60 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *