Konfirmohet shqiptari i pare me koronavirus në Itali.Ja si eshte gjendja e tij

Italia eshte burimi kryesor i infektimit me koronavirus per gjithe europen.Dhe jane mbi 6000 mij veta te infektuar.

Por konfirmohet te jete prekur nga koronavirus në Itali nje Shqiptar. Burime për Fax News bëjnë me dije se shqiptari me iniciale T.Gj është konfirmuar sot me koronavirus. Shtetasi T.Gj. ndodhet në spitalin e Leccos në Itali dhe gjendja e tij eshte normale.Shpresojme qe te behet me mire.

Por lajme te mira eshte se numri i te sheruarve po rritet ka shkuar mbi 600 persona te sheruar eshte gati 10 perqind e te infektuarve.

Në Itali virusi është përhapur në 20 rajone. Më poshtë janë rajonet e izoluara që janë infektuar nga koronavirusi.

Por shteti Italian ka marre masa te forta per zonen e kuqe per te izoluar zonen dhe u futur ne karantin 16 milion njerez.