Krem kafe me kakao

Përbërësit:

Thërrimet krokante:

1 lugë gjelle kakao

2 lugë gjelle miell

2 lugë gjelle sheqer

40 gr gjalp

Kremi:

1 filxhan kafe ekspres (lëng)

1 lugë gjelle kafe pluhur

250 ml pana

3 lugë gjelle sheqer pluhur

150 gr maskarpone

Përgatitja:

Në një tas vendosim kakao, miell, 2 lugë gjelle sheqer, gjalp dhe I përziejmë mirë . I kthejmë në thërrime dhe I hapim në një tepsi ku kemi shtuar një letër pjekje. I vendosim në furrë në temperaturën 180ºC për 8-10 minuta. I nxjerrim nga furra dhe I ftohim.

Në një tas tjetër vendosim kafen ekspres lëng, 1 lugë gjelle kafe pluhur dhe i përziejmë mirë. Shtojmë pana, sheqer pluhur, mascarpone dhe I rrahim së bashku duke formuar një krem të plotë.

Vendosim kremin në një xhep pastiçerie dhe mbushim tasa të vegjël, filxhanë apo edhe gota duke vendosur sipër thërrime krokante me kakao. I vendosim në frigorifer të rrinë të freskëta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *