Krem portokalli me biskota (në gotë)

Përbërësit:

500 ml qumësht

80 gr sheqer

4 të verdha veze

50 gr niseshte

200 ml lëng portokalli

1 lk lëkure portokalli

200 gr biskota me kakao

Përgatitja:

Vendosim 400 ml qumësht në tenxhere që të ngrohet. Shtojmë në të gjysmën e sheqerit. Në një tas përziejmë vezët, gjysmën e sheqerit të mbetur dhe i përziejmë mirë duke shtuar më pas niseshtenë. Shtojmë qumështin dhe i trazojmë mirë deri sa të bëhet një masë homogjene. Kur qumështi të jetë ngrohur shtojmë përbërësit që treten në tas (vezë, sheqer, niseshte, qumësht) dhe i trazojmë për 3-4 minuta deri sa kremi të trashet dhe të fillojë të fluskojë. Shtojmë lëkurën e portokallit, dhe shtojmë gradualisht lëngun duke e përzier me tel vezësh. Sapo të fluskojë e largojmë.

Në katër gota fillimisht vendoism pak krem, një hstresë biskota të thërrmuara, sërish krem e më pas biskota të thërmuara. Përsëri e m,byllim me krem porrtokalli. Në fund mund të dekorojmë me krem pana dhe çokollatë të thërrmuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *