Lajme aspak te mira: Ja si pritet te jete vera e 2020 sipas meteorologeve

Dalengadale edhe per nje muaj futem zyrtarisht ne stinen e veres.

Vera e vitit 2020 sipas parashikimeve pritet te jete shume e nxehte dhe nuk do te mungojne temperaturat e larta, madje thuhet se do te jete stina me e nxehte e 100 viteve te fundit.

Ky eshte nje parashikim i bazuar ne vezhgimet e viteve te fundit dhe sipas meteorologeve, temperaturat globale pritet te jene 1.1 grade mbi mesataret para industriale.

Keshtu ne qytetet e botes si Roma, Madrid dhe Budabest temperaturat maksimale pritet te shkojne deri ne 45 grade celsius.

Megjithate shkak per kete ngrohje globale, sipas meteorologeve eshte vete njeriu.

Studiuesit deklarojne se nese parashikimi i tyre do te dale i sakte klima globale rrezikon te humbasi ekuilibrin.

Po ashtu deri me tani, viti 2016 ka qen rekordi i derimetanishem pasi temperaturat arriten ne 50 grade celsius ne zonat e uleta.

Tani na mbet e shohim si do te shkoje kjo vere e 2020.