Lajme te mira per koronavirusin/ Shkencëtarët kinezë japin njoftimin që mezi e prisnim

0
89

Pas perhapjes se koronavirusit ne te gjithe boten ne menyre masive ka disa lajme te mira ne te gjithe boten se numri ka kapur nje limit dhe po qendron stabel si ne Itali karantina po fillon te ulet numri i te infektuarve dhe po ashtu ne provincen Kineze qe u hap virusi pas 70 ditesh nuk ka me asnje te infektuar te gjithe jane sheruar.

Ndersa ne Kine po behet gati vaksina dhe tani eshte faze testi por qe ka shume mundesi te dal ne treg muajin tjeter.

Tetë institucione në vend janë duke punuar në pesë versione të ndryshme vaksinash për COVID-19 dhe kane dale te sukseshme.

“Sipas vlerësimeve tona, ne kemi shpresë se në prill disa nga vaksina do të përdoren në situata emergjente,”-tha Zheng Zhongwei, drejtor i Qendrës së Shkencës dhe Teknologjisë së Komisionit Kombëtar të Shëndetit.

Ndërkohë puna po vijon edhe në SHBA, ku kompania e bioteknologjisë me bazë në Massachusetts Moderna Inc. dërgoi vaksinën e saj pranë Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive për të filluar eksperimentet dhe po dalin pozitive.

Tashme te gjithe firmat jane ne gare per te shpikur vaksinen per te fituar miliarda dollar.