Ministri i Jashtem i Italise falenderon ne shqip dhe jep lajmin e mire

Luigi Di Maio, Misnistri i Jashtem i Italise, ka publikuar nje foto ne rrjete sociale ku falenderon ne gjuhet e atyre vendeve qe i jane gjendur shume prane Italise ne situaten me te veshtire te koronavirusit.

Falenderimi ipare ne kete shkrim perkrah fotos nisej me gjuhen shqipe dhe Maio dukej ne foto me doren ne zemer ne shenje mirenjohjeje.

Duke vazhduar me tej ne postimin e tij ministri jep lajmin e mire se tanime numri i te infektuarve ne Itali ka rene pikerisht fale punes se bluzave te bardha dhe te ekipeve ndihmese.

“Mjeket, Infermieret dhe punonjersit e shendetut po punojne shume per te shpetuar jetet e njerezve te semure.
Keta persona vete jane duke pushuar vetem disa ore gjate nates por jo diten, pavaresisht se keto ditet e fundit numri i infeksioneve ka re , dihet se ka ende shume pune per te bere.
Per t`i dhene mbeshtetje ketyre grave dhe burrave qe punojne ne spitalet tona, neve na eshte derguar ne ndihme personel shendetesor nga jashte vendit.
Deri tani jane mbi 330 mjeke dhe infermiere te derguar nga vendet e huaja qe po ndihmojne bluzat tona te bardha” – shkruan Di Maio ne postimin e tij.