Mish viçi i skuqur me Spinaq

Përbërësit

100 gr mish viçi
5 gr gjalpë
20 gr spinaq
10 ml birrë
20 gr djathë kaçkavall
40 ml vaj ulliri
kripë
piper
rigon

Përgatitja
1
Në një tigan hidhni pak vaj ulliri në zjarr të ulët. Në një tas vendosni mishin e viçit dhe sipër marinojeni me kripë, piper dhe rigon.
2
Mishin e marinuar shtojeni në tigan të skuqet dhe hidhni disa pika vaj. Pasi mishi është kaurdisur shtoni gjalpin dhe lërini të skuqen bashkë.
3
Më pas hiqeni mishin e viçit të skuqur dhe shtoni gjethet e spinaqit në tigan. Sipër shtoni birrën Tirana, kripën, piperin dhe rigonin.
4
Në një tigan tjetër hidhni disa pika vaj dhe vendosni djathin kaçkavall, anash djathit vendosni specat djegës. Kthejeni djathin nga të dyja anët.
5
Në një pjatë shtoni mishin e skuqur, spinaqin, djathin kaçkavall në majë dhe specat djegës sipër. Shërbejeni menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *