Musaka me pulë e perime

Përbërësit:

600 gr patate

1 kokërr qepë

2 speca miks ngjyra

500 gr fileto pule

1 lgj salcë

3 lgj vaj

kripë+ piper i zi

piper i kuq+ rigon

beshameli

2 lgj gjalp

2 lgj miell

400 ml qumësht

kripë + arrë muskat

100 gr djath pice

Përgatitja:

Qërojmë patatet dhe i presim ato në feta rrumbullake. Lyejmë tepsinë me vaj. Përziejmë patatet me vaj, kripë, rigon, piper të kuq. I vendosim në tavë e më pas në furrë në temperaturën 200ºC për 20 minuta. Ndërkohë në një tigan me pak vaj kaurdisim qepën deri sat ë bëhet transparente. Shtojmë në të specat e prerë në kubikë dhe vazhdojmë ti trazojmë së bashku. Presim mishin e pulës në kubikë me brinjë 1,5 cm dhe i shtojmë në tigan. Vazhdojmë të trazojmë deri sa mishi të zverdhet. Shtojmë salcën dhe i trazojmë së bashku. Rregullojmë shijen me kripë e piper të zi dhe e largojmë nga zjarri. Përgatisim beshamelin. Shkrijmë gjalpin dhe shtojmë në të miellin e qumështin dhe i lëmë të marrin valë. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe arrë moskat. Nxjerrim tavën nga furra dhe shtrojmë pulëb e specat. E nivelojmë në fund, e mbulojmë me beshamel dhe djath pice dhe e vendosim në furrë në temperaturën 200ºC për 30 minuta. E shërbejmë me sallatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *