Ndahet nga jeta diten e sotme nje nga aktoret me te bukura ne bote

0
1546

Aktorja amerikane dhe simboli ndërkombëtar i femres Raquel Welch ka vdekur në moshën 82-vjeçare pas një sëmundjeje te rend.

Steve Sauer i tha CNN se ajo vdiq në Los Angeles të mërkurën në mëngjes pas një “sëmundjeje të rend”.

Djali i saj gjithashtu konfirmoi vdekjen e saj për Washington Post , por nuk përmendi një shkak specifik.

Vdekja e Welch u raportua fillimisht nga TMZ , duke cituar anëtarët e familjes, duke nxitur fansat dhe të famshëm të postojnë homazhe për aktoren ikonike në internet.

Welch u bë i famshëm nga rolet e saj të dyfishta në Fantastic Voyage dhe One Million Years BC në 1966.

Ajo u bë një simbol e femrave për rolin e saj si një grua e shpellave në filmin One Million Years BC – i cili u promovua me një poster që shfaqte. Me rolin, ajo theu tabut per kohet ku ka jetuar.

Nga atje, Welch u shfaq në një mori filmash dhe shfaqjesh televizive dhe fitoi një Glob të Artë për rolin e saj si Constance de Bonacieux në xhirimin e vitit 1974 të The Three Musketeers.

Edhe kur u plak, Welch u emërua një nga 100 yjet më te bukura në historinë e filmit dhe u rendit në vendin e tretë në 100 yjet më seksi të shekullit të 20-të të Playboy-t deri në vitin 1995.