Një recetë që ka bërë për vete miliona njerëz: Pite me patate!

Thjesht duhet ta provosh këtë për të parë pse është kaq e mirë

Tre vjet më parë, italianët ngarkuan një video ku bëhej pite me patate, ose siç e quajnë “patate të grimcuara”. Në tre vjet, kjo është bërë një nga recetat më të njohura me 1.067.916 shikime!

Kërkon: 500g patate; 150 g miell; 1 vezë; kripë; piper; vaj ulliri; 100 g proshutë; 100g djathë të shkrirë.

Përgatitja: Gatuani patatet me lëvozhgë, më pas qëroni dhe shtypini. Shtoni kripë, vezë, piper dhe miell në të dhe gatuajeni brumin e lëmuar. Vendosni vajin e ullirit në tigan dhe rrotulloni gjysmën e brumit përgjatë fundit të tiganit. Pastaj përhapni sipër proshutën, djathin, pastaj përsëri proshutën dhe vendosni sipër brumin e mbetur.

Piqeni për rreth 5 minuta nga njëra anë dhe 5 minuta nga ana tjetër në nxehtësi të ulët.

Shërbehet e nxehtë!