Nuk gjen qetësi toka pas Turqisë një vend tjetër tërmet me 6.9 magintuda

Nuk gjen qetesi toka pas Turqis lekundet nga termeti i forte dhe Zelanda e re.

Një tërmet me magnitudë 6.9 goditi rajonin e Ishujve Kermadec në Zelandën e Re të shtunën, tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Tërmeti ishte në një thellësi prej 152 km (94 milje), tha USGS.

Qendra Sizmologjike Evropiane Mesdhetare vlerësoi më herët magnitudën në 6.6 ballë dhe një thellësi në 183 km.

Asnjë paralajmërim për cunami nuk u lëshua pas tërmetit, tha Sistemi i Paralajmërimit të Tsunamit në SHBA.

Fatmiresishte nuk ka humbje jete dhe cdo gje ka shkuar mire.