Nuk kryeson më Italia, ky vend sapo theu rekordin e zi të koronavirusit (FOTO LAJM)

Pas Italise SHBA ka kaluar numrin me te madhe te persornave te infektuar me koronavirus.

Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins eshte numuruar nje se shifra e atyre qe humben jeten eshte me e madhe se ne Itali.

Ndaj te gjithe presin me padurin daljen e vaksines qe kjo gjendje te largohet.

Por ne Itali numri i atyre qe humb jeten eshte ne renie ne krahasim me javet qe kaluam dhe shpresojme qe ai numer te bie dhe me shume.

SHBA-të janë vendi i parë në botë për numrin e të infektuarve me më shumës e 500 mijë raste me koronavirus.

Amerika ka pothuajse një të tretën e numrit të të infektuarve në botë dhe te gjithe kane syte nga vaksina.