Pastiçe me spinaq

Përbërësit:

400-500 gr makarona

700 gr spinaq

4 lgj vaj ulliri

1 kokërr qepë

100 gr domate të thata

Kripë, piper i zi ,arrë moskat

250 gr gjizë

3 kokrra vezë

500 ml qumësht

50 gr parmixhan i grirë

250 gr mozarela

Përgatitja:

Në një tenxhere me ujë të valuar ziejmë spinaqin për 1 minutë dhe e kullojmë mirë e më pas e presim rëndë. Në një tenxhere me ujë të bollshëm të valuar ku kemi shtuar kripë ziejmë makaronat për 4 minuta më pak nga minutazhi i shkruar në etiketë.

Ndërkohë që ziejnë makaronat, në një tigan me vaj vendosim një hudhër dhe skuqim qepën e grirë imët. E largojmë hudhrën dhe shtojmë në të domatet e thata të prera në shirita. Shtojmë dhe spinaqin dhe i kaurdisim mirë së bashku. Shtojmë kripë, piper, arrë moskat dhe i largojmë.

Kullojmë makaronat dhe i trazojmë sëbashku me spinaqin në tigan. Lyejmë një tavë me gjalp dhe shtojmë në të makaronat e trazuara me spinaq dhe domatet. Në një tas rrahim vezët, shtojmë gjizën dhe i përziejmë bashkë me kripë, piper, qumësht, parmixhan të grirë. Shtojmë masën e lëngshme në tepsinë e makaronave, i nivelojmë mirë ato dhe më pas e mbulojmë tepsinë me mozarela të prerë në kubikë të vegjël. Vendosim tavën në furrë në temperaturën 180ºC për 30 minuta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *