Petulla shtëpie me Kungull

Përbërësit

400 gr miell
2 kungulleshkë (të grirë në rende)
1 karotë (e grirë në rende)
1 lugë maja
300 ml qumësht
2 fije qepë e njomë (të njoma, të grira)
50 ml vaj
kripë
piper

Përgatitja
1
Në një tas hedhim të gjithë përbërësit dhe i përziejmë mirë derisa të marrim një masë të plotë.
2
E lëmë brumin të qetësohet pak, ndërkohë vëmë tiganin në zjarr.
3
Shtojmë vajin dhe pasi të jetë nxehur mirë, me një lugë gjelle hedhim petullat një e nga një dhe i skuqim. Ju bëfshin mirë…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *