Pija qe mund tju shkaktoj hapat e pare drejt kancerit

0
6077

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka lajmeruar se embëlsuesit e përdorur në Diet Coke etiketohen si një rrezik potencial per kancerin.

OBSH ka thene se ky mund te jete hapi i pare drejt kancerit.

OBSH nxori udhëzime që këshillonin njerëzit të mos pinë ëmbëlsues pa sheqer për të humbur peshë muajin e kaluar.

Kimikatet gjithashtu mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2 , tha agjencia ndërkombëtare trasmeton shiko.news

Një studim të vitit të kaluar që tregoi se njerëzit që konsumojnë sasi më të mëdha ëmbëlsuesish, përfshirë aspartamin, ishin në një rrezik pak më të lartë të kancerit.

Autorët thanë se nevojiten kërkime të mëtejshme.

Në dhjetë minutat e para, acidi nga pija mund të sulmojë dhëmbët tuaj – dhe në 60 minuta, ju mund të ndiheni më të etur se më parë trasmeton shiko.news